Znamy zwycięzców Odra River Cup 2019

Informujemy, że w związku z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się koronawirusa COVID-19, tegoroczna edycja międzynarodowych regat
Odra River Cup została odwołana. Zapraszamy za rok!

ZOBACZ FILM

GALERIA ZDJĘĆ

Znamy zwycięzców Odra River Cup 2019

Wioślarze z Politechniki Wrocławskiej zwyciężyli w międzynarodowych regatach Odra River Cup. W finale studenci PWR okazali się lepsi od ósemek z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie. W rywalizacji pań wygrała drużyna z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.

Na starcie sobotnich zawodów stanęło piętnaście osad wioślarskich z Polski, Niemiec, Czech i Francji, a imprezie sportowej towarzyszył rodzinny piknik z eksperymentami naukowymi. – Zatroszczyliśmy się już o dobrą pogodę, przygotowaliśmy też dużo atrakcji dla dzieci, jest rywalizacja sportowa i sporo muzyki. Dziś na bulwarze każdy znajdzie coś dla siebie – powiedział otwierając zabawę prof. Andrzej Dziedzic, prorektor PWr ds. nauczania.

Czwarty raz ósemki PWr

W kategorii mężczyzn rywalizowało dziewięć ekip, a faworytami byli gospodarze, którzy swoją wysoką formę potwierdzili już w kwalifikacjach. Ósemka PWr wygrała je wyprzedzając drugą ekipę o blisko pięć sekund.

Wyniki kwalifikacji:

 • Politechnika Wrocławska – 2.20,00 – awans do finału A
 • Uniwersytet Jagielloński I – 2.24,86 – awans do finału A
 • Uniwersytet Techniczny w Dreźnie I (Niemcy) – 2.25,49 – awans do finału A
 • Uniwersytet Techniczny w Dreźnie II (Niemcy) – 2.25,64 – finał B
 • AGH w Krakowie – 2.29,74 – finał B
 • Uniwersytet Wrocławski – 2.43,02 – finał C
 • Uniwersytet Jagielloński II – 2.55,27- finał C
 • Ensea Rowing Club (Francja) – 3.04,11- finał D
 • VŠB-TU Ostrava (Czechy)– 3.11,61- finał D

W biegu finałowym studenci PWr także nie dali rywalom żadnych szans, ale po proteście drużyny z Krakowa, którą w pewnym momencie spowolniła fala z przepływającego obok statku, sędziowie zdecydowali o powtórzeniu wyścigu. Dla wioślarzy z PWr nie był to żaden problem, wygrali po raz kolejny mijając linię mety z czasem 2.16,63. Drugie miejsce zajęła ekipa z Drezna, a trzecie drużyna Uniwersytetu Jagiellońskiego. Był to czwarty z rzędu triumf zawodników z PWr na regatach Odra River Cup.

Końcowe wyniki ósemek mężczyzn:

 • Politechnika Wrocławska- 2.16,63
 • Uniwersytet Techniczny w Dreźnie I (Niemcy)- 2.19,04
 • Uniwersytet Jagielloński I- 2.19,39
 • Uniwersytet Techniczny w Dreźnie II (Niemcy)- 2.27,35
 • AGH w Krakowie- 2.27,80
 • Uniwersytet Wrocławski- 2.56,70
 • Uniwersytet Jagielloński II- 2.54,60
 • VŠB-TU Ostrava (Czechy)- bez wyniku
 • Ensea Rowing Club (Francja)- bez wyniku

Złoto dla wioślarek z PUM

W rywalizacji pań startowało pięć zespołów, a awans do finału wywalczyły wioślarki z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, AGH w Krakowie i z Politechniki Wrocławskiej. W biegu o Puchar Marszałka Województwa Dolnośląskiego niezwykle zacięty pojedynek stoczyły między sobą ekipy z Krakowa i Szczecina. Ostatecznie wygrała ekipa z PUM rewanżując się tym samym drużynie AGH za porażkę w ubiegłorocznym finale regat.

Końcowe wyniki ósemek kobiet:

 • Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie- 2.32,86
 • AGH w Krakowie- 2.34,91
 • Politechnika Wrocławska- 2.43,60
 • Uniwersytet Jagielloński- 2.54,60
 • Uniwersytet Wrocławski- 2.56,70

Mnóstwo emocji w wyścigach smoczych łodzi

Równolegle ze zmaganiami ósemek toczyła się emocjonująca rywalizacja na smoczych łodziach. W walce o Puchar Prorektora ds. Studenckich PWr udział wzięło 17 jedenastoosobowych zespołów składających się z wioślarzy i bębniarza. W eliminacjach najlepsze czasy uzyskały drużyny z AGH oraz studenci z Wydziału Elektrycznego i Wydziału Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki, którzy awansowali tym samym do finału. Po niezwykle wyrównanej walce zwyciężyła drużyna z Krakowa, o kilkanaście centymetrów pokonując reprezentantów W12.

Piknik naukowy dla najmłodszych

Wydarzeniom sportowym na Odrze towarzyszył piknik rodzinny przygotowany przez studentów z kół naukowych Politechniki Wrocławskiej oraz zaproszonych gości. Do wspólnego eksperymentowania zachęcało dziewięć kół naukowych z PWr oraz Studenckie Towarzystwo Diagnostów Laboratoryjnych z Uniwersytetu Medycznego.

Na bulwarze stanęło miasteczko namiotowe, a cała zabawa zaczynała się od pobrania indeksu, który pozwalał na wzięcie udziału w różnych konkurencjach i przeprowadzenie kilkunastu doświadczeń.

Zadanie przygotowane przez studentów z Koła Naukowego PIRM związane było z najnowszym projektem – elektrycznym motocyklem LEM Thunder v2. – Przygotowując prototyp złośliwy chochlik pomieszał nam w planach, które teraz trzeba uporządkować. Zadaniem dzieci było m.in. wyszukanie sześciu różnic na dwóch szkicach naszego motocykla – mówił Jerzy Ciesiołkiewicz z KN PIRM.

Warto zaznaczyć, że najnowszy motocykl elektryczny naszych studentów swoją oficjalną premierę będzie miał dopiero za dwa tygodnie, więc na pikniku po raz pierwszy można było zobaczyć jego szkice.

Koło Naukowe Urbanistyki przygotowało dla najmłodszych aż trzy atrakcje. Pierwszą z nich była gra w budowanie miasta z kartonowych elementów. Dzieci musiały zdecydować, gdzie powinny powstać tereny mieszkalne, zielone oraz fabryki. Druga to tradycyjna gra typu memory, w której trzeba było znaleźć dwa identyczne zdjęcia z najbardziej znanymi wrocławskimi budynkami. Trzecim zadaniem było układanie puzzli w kształcie Wrocławia z czasów powodzi 1997 r.

Studenci z UMed przygotowali szpital polowy dla misiów i lalek, gdzie najmłodsi uczyli się bandażowania i robienia opatrunków, a nieco starsi wykonywali pomiary glikemii, saturacji
i ciśnienia tętniczego krwi.

Oprócz tego na najmłodszych czekały zadania z podstaw konstrukcji rakiet, gospodarki odpadami, optyki i robotami mobilnymi.

 Politechnika po raz 21.

W tradycyjnym starcie ósemek wioślarskich dwóch wrocławskich uniwersytetów, który odbył się na sam koniec sportowych zmagań, załoga PWr bez większych problemów pokonała odwiecznych rywali zza miedzy. To 21. pierwsze zwycięstwo zawodników Politechniki, którzy tylko dwa razy musieli uznać wyższość ekipy z UWR.

Imprezę zakończyły koncerty i pokaz laserów. Najpierw pojawił się Gooral – artysta łączący muzykę klubową i elektroniczną z polską góralszczyzną, a następnie wystąpiła gwiazda wieczoru, czyli Fisz Emade Tworzywo – zespół, który od 17 lat odnosi sukcesy na polskiej scenie.