ODRA RIVER CUP 2018

1 czerwca 2019

na zawody zapraszają
prof. Cezary Madryas
rektor Politechniki Wrocławskiej
i Paweł Rańda
organizator zawodów,
wicemistrz olimpijski

Wstęp wolny

ZOBACZ FILM

GALERIA ZDJĘĆ

Znamy zwycięzców Odra River Cup 2019

Znamy zwycięzców Odra River Cup 2019

Wioślarze z Politechniki Wrocławskiej zwyciężyli w międzynarodowych regatach Odra River Cup. W finale studenci PWR okazali się lepsi od ósemek z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie. W rywalizacji pań wygrała drużyna z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.

Na starcie sobotnich zawodów stanęło piętnaście osad wioślarskich z Polski, Niemiec, Czech i Francji, a imprezie sportowej towarzyszył rodzinny piknik z eksperymentami naukowymi. – Zatroszczyliśmy się już o dobrą pogodę, przygotowaliśmy też dużo atrakcji dla dzieci, jest rywalizacja sportowa i sporo muzyki. Dziś na bulwarze każdy znajdzie coś dla siebie – powiedział otwierając zabawę prof. Andrzej Dziedzic, prorektor PWr ds. nauczania.

Czwarty raz ósemki PWr

W kategorii mężczyzn rywalizowało dziewięć ekip, a faworytami byli gospodarze, którzy swoją wysoką formę potwierdzili już w kwalifikacjach. Ósemka PWr wygrała je wyprzedzając drugą ekipę o blisko pięć sekund.

Wyniki kwalifikacji:

 • Politechnika Wrocławska – 2.20,00 – awans do finału A
 • Uniwersytet Jagielloński I – 2.24,86 – awans do finału A
 • Uniwersytet Techniczny w Dreźnie I (Niemcy) – 2.25,49 – awans do finału A
 • Uniwersytet Techniczny w Dreźnie II (Niemcy) – 2.25,64 – finał B
 • AGH w Krakowie – 2.29,74 – finał B
 • Uniwersytet Wrocławski – 2.43,02 – finał C
 • Uniwersytet Jagielloński II – 2.55,27- finał C
 • Ensea Rowing Club (Francja) – 3.04,11- finał D
 • VŠB-TU Ostrava (Czechy)– 3.11,61- finał D

W biegu finałowym studenci PWr także nie dali rywalom żadnych szans, ale po proteście drużyny z Krakowa, którą w pewnym momencie spowolniła fala z przepływającego obok statku, sędziowie zdecydowali o powtórzeniu wyścigu. Dla wioślarzy z PWr nie był to żaden problem, wygrali po raz kolejny mijając linię mety z czasem 2.16,63. Drugie miejsce zajęła ekipa z Drezna, a trzecie drużyna Uniwersytetu Jagiellońskiego. Był to czwarty z rzędu triumf zawodników z PWr na regatach Odra River Cup.

Końcowe wyniki ósemek mężczyzn:

 • Politechnika Wrocławska- 2.16,63
 • Uniwersytet Techniczny w Dreźnie I (Niemcy)- 2.19,04
 • Uniwersytet Jagielloński I- 2.19,39
 • Uniwersytet Techniczny w Dreźnie II (Niemcy)- 2.27,35
 • AGH w Krakowie- 2.27,80
 • Uniwersytet Wrocławski- 2.56,70
 • Uniwersytet Jagielloński II- 2.54,60
 • VŠB-TU Ostrava (Czechy)- bez wyniku
 • Ensea Rowing Club (Francja)- bez wyniku

Złoto dla wioślarek z PUM

W rywalizacji pań startowało pięć zespołów, a awans do finału wywalczyły wioślarki z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, AGH w Krakowie i z Politechniki Wrocławskiej. W biegu o Puchar Marszałka Województwa Dolnośląskiego niezwykle zacięty pojedynek stoczyły między sobą ekipy z Krakowa i Szczecina. Ostatecznie wygrała ekipa z PUM rewanżując się tym samym drużynie AGH za porażkę w ubiegłorocznym finale regat.

Końcowe wyniki ósemek kobiet:

 • Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie- 2.32,86
 • AGH w Krakowie- 2.34,91
 • Politechnika Wrocławska- 2.43,60
 • Uniwersytet Jagielloński- 2.54,60
 • Uniwersytet Wrocławski- 2.56,70

Mnóstwo emocji w wyścigach smoczych łodzi

Równolegle ze zmaganiami ósemek toczyła się emocjonująca rywalizacja na smoczych łodziach. W walce o Puchar Prorektora ds. Studenckich PWr udział wzięło 17 jedenastoosobowych zespołów składających się z wioślarzy i bębniarza. W eliminacjach najlepsze czasy uzyskały drużyny z AGH oraz studenci z Wydziału Elektrycznego i Wydziału Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki, którzy awansowali tym samym do finału. Po niezwykle wyrównanej walce zwyciężyła drużyna z Krakowa, o kilkanaście centymetrów pokonując reprezentantów W12.

Piknik naukowy dla najmłodszych

Wydarzeniom sportowym na Odrze towarzyszył piknik rodzinny przygotowany przez studentów z kół naukowych Politechniki Wrocławskiej oraz zaproszonych gości. Do wspólnego eksperymentowania zachęcało dziewięć kół naukowych z PWr oraz Studenckie Towarzystwo Diagnostów Laboratoryjnych z Uniwersytetu Medycznego.

Na bulwarze stanęło miasteczko namiotowe, a cała zabawa zaczynała się od pobrania indeksu, który pozwalał na wzięcie udziału w różnych konkurencjach i przeprowadzenie kilkunastu doświadczeń.

Zadanie przygotowane przez studentów z Koła Naukowego PIRM związane było z najnowszym projektem – elektrycznym motocyklem LEM Thunder v2. – Przygotowując prototyp złośliwy chochlik pomieszał nam w planach, które teraz trzeba uporządkować. Zadaniem dzieci było m.in. wyszukanie sześciu różnic na dwóch szkicach naszego motocykla – mówił Jerzy Ciesiołkiewicz z KN PIRM.

Warto zaznaczyć, że najnowszy motocykl elektryczny naszych studentów swoją oficjalną premierę będzie miał dopiero za dwa tygodnie, więc na pikniku po raz pierwszy można było zobaczyć jego szkice.

Koło Naukowe Urbanistyki przygotowało dla najmłodszych aż trzy atrakcje. Pierwszą z nich była gra w budowanie miasta z kartonowych elementów. Dzieci musiały zdecydować, gdzie powinny powstać tereny mieszkalne, zielone oraz fabryki. Druga to tradycyjna gra typu memory, w której trzeba było znaleźć dwa identyczne zdjęcia z najbardziej znanymi wrocławskimi budynkami. Trzecim zadaniem było układanie puzzli w kształcie Wrocławia z czasów powodzi 1997 r.

Studenci z UMed przygotowali szpital polowy dla misiów i lalek, gdzie najmłodsi uczyli się bandażowania i robienia opatrunków, a nieco starsi wykonywali pomiary glikemii, saturacji
i ciśnienia tętniczego krwi.

Oprócz tego na najmłodszych czekały zadania z podstaw konstrukcji rakiet, gospodarki odpadami, optyki i robotami mobilnymi.

 Politechnika po raz 21.

W tradycyjnym starcie ósemek wioślarskich dwóch wrocławskich uniwersytetów, który odbył się na sam koniec sportowych zmagań, załoga PWr bez większych problemów pokonała odwiecznych rywali zza miedzy. To 21. pierwsze zwycięstwo zawodników Politechniki, którzy tylko dwa razy musieli uznać wyższość ekipy z UWR.

Imprezę zakończyły koncerty i pokaz laserów. Najpierw pojawił się Gooral – artysta łączący muzykę klubową i elektroniczną z polską góralszczyzną, a następnie wystąpiła gwiazda wieczoru, czyli Fisz Emade Tworzywo – zespół, który od 17 lat odnosi sukcesy na polskiej scenie.

 

 

Zapraszamy do „Gry w Politechnikę”

Przy współpracy z kołami naukowymi i organizacjami studenckimi przygotowaliśmy 13 stanowisk, które będą kolejno odwiedzane przez małych uczestników pikniku rodzinnego. 11 stanowisk dotyczy „Gry w Politechnikę”,  a dwa pozostałe są dodatkową atrakcją. Na każdym ze stoisk dla dzieci zaplanowane zostały różne zadania i pokazy, a po przejściu całej trasy mogą one liczyć na otrzymanie indeksu i ciekawych nagród.

Cała trasa to:

1. START/STOP – stanowisko, na którym rozdawane będą indeksy do „Gry w Politechnikę” oraz wydawane nagrody po zakończeniu gry.

2. Koło Naukowe Pojazdów i Robotów Mobilnych – zabawy polegające na odnalezieniu różnic, które pozwolą dzieciom zapoznać się z nowoczesnym, ekologicznym podejściem do mobilności.

3. Samorząd Wydziału Chemii Politechniki Wrocławskiej – proste zadania chemiczne i eksperymenty. Wszystkie atrakcje są bezpieczne i przystosowane do dzieci w wieku od 3 lat.

4. Koło Naukowe Environmental Team – materiały i aktywności dotyczące gospodarki odpadami. Dzieci dowiedzą się, dlaczego segregacja śmieci jest ważna, oraz jak wykonywać ją poprawnie.

5. Koło Naukowe CARDO – na stanowisku przygotowane zostały:

a) puzzle z ukrytymi ciekawostkami na temat dzielnic Wrocławia związanych z rzeką Odrą,

b) gra w miasto, w której dzieci mają zadanie stworzyć z dostępnych klocków miasto od zera, według własnego pomysłu,

c) gra „memory” przedstawiająca istotne dla wrocławskiej architektury budynki, oraz quiz pt. „Jakim miastem jesteś?” w którym dzieci mogą- po odpowiedzi na kilka pytań- dowiedzieć się  jakie miasto pasuje do ich charakteru.

6. Koło Naukowe FOTON – zadanie zręcznościowe, które pozwoli zapoznać się ze specyfiką działania lasera. Dzieci pod nadzorem zostaną poproszone o nakierowanie wiązki lasera na wybrany target.

7. Koło Naukowe ALLIN – pokaz narzędzi laboratoryjnych „Laboratorium Młodego Chemika” oraz proste zadania chemiczne i eksperymenty. Wszystkie atrakcje są bezpieczne i przystosowane dla dzieci w wieku od 3 lat.

8. Koło Naukowe Eko_studio:

a) na stanowisku przygotowana została gra z wykorzystaniem materiałów recyklingowych, która ma przedstawić dzieciom zarówno ideę zrównoważonego rozwoju, jak i specyfikę pracy naukowca. 

b) na stanowisku przygotowana została gra, która realizowana będzie przy pomocy tablicy z kolorowymi sznurkami. Dzieci będą przeciągać sznurki do odpowiednich kółek – odpowiedzi, które wydrukowane będą na tablicy.

9. Koło Naukowe PoliWRocket – stanowisko konstrukcyjne, które umożliwi dzieciom budowanie rakiet z materiałów papierniczych.

10. Koło Naukowe PWr Aerospace – instalacja, która umożliwi dzieciom „wystrzelenie” rakiety za pomocą pompki. Model rakiety będzie znajdował się we wcześniej przygotowanym torze, na którym zaznaczona zostanie skala wysokości i punkty orientacyjne, takie jak: góry, samoloty, chmury, satelity, itp.

11. Koło Naukowe Synergia – atrakcja w postaci przejazdu robotem mobilnym przez tor z przeszkodami.

Stanowiska spoza gry:

12. Studenckie Towarzystwo Diagnostów Laboratoryjnych z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu – na stanowisku przygotowana została stacja badań, umożliwiająca pomiar glikemii, pomiar saturacji, pomiar ciśnienia tętniczego krwi. Dodatkowo zaplanowane są pokazy i warsztaty bandażowania na misiach, lalkach, rozmowa z dziećmi o oczyszczaniu ran, stosowaniu sterylnych opatrunków, plastrów. Przygotowano materiały przedstawiające świat bakterii, zajęcia
z pipetowania (na plastikowym sprzęcie), podstawowe zagadnienia o krwi, jej składnikach, po co pobieramy krew i dlaczego nie trzeba się tego bać.

13. Strefa Zabawy – namiot, w którym mali uczestnicy spotkają klauna Kropeczkę. Wśród atrakcji m.in. wspólne tworzenie ZOO z baloników.

Regulamin Pikniku 

 

Odra River Cup 2019 – osady

Znamy już tegoroczne ósemki wioślarskie na Odra River Cup

Swój udział w regatach Odra River Cup potwierdziło 15 osad. Poniżej lista.

Ósemki żeńskie:

 1. Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie (Szczecin, Polska)
 2. Uniwersytet Jagielloński (Kraków, Polska)
 3. Akademia Górniczo-Hutnicza (Kraków, Polska)
 4. Uniwersytet Wrocławski (Wrocław, Polska)
 5. Politechnika Wrocławska (Wrocław, Polska)

Ósemki męskie:

 1. Ensea Rowing Club (Cergy, Francja)
 2. VŠB-TU Ostrava (Ostrawa, Czechy)
 3. TU Dresden 1 (Drezno, Niemcy)
 4. TU Dresden 2 (Drezno, Niemcy)
 5. Uniwersytet Jagielloński 1 (Kraków, Polska)
 6. Uniwersytet Jagielloński 2 (Kraków, Polska)
 7. Akademia Górniczo-Hutnicza 1 (Kraków, Polska)
 8. Akademia Górniczo-Hutnicza 2 (Kraków, Polska)
 9. Uniwersytet Wrocławski (Wrocław, Polska)
 10. Politechnika Wrocławska (Wrocław, Polska)

Fisz Emade Tworzywo główną gwiazdą Odra River Cup

Dla uczestników regat i pikniku rodzinnego przygotowaliśmy atrakcję specjalną: występ kultowej grupy Fisz Emade Tworzywo, jednego z najważniejszych zespołów na polskiej scenie.

Od 2001 roku wydali 10 płyt utrzymanych w stylistyce hiphopowej lub okołohiphopowo-eklektycznej. Jako pierwsi na tak wysokim poziomie wprowadzili w polskim hip hopie miękkie brzmienia i teksty nawiązując swego czasu do klimatów Native Tongues. Od tamtego momentu, do dzisiaj bracia stale eksperymentują, starając się jednak by wszystkie ich wynalazki łączył jeden składnik – wysoka jakość i zaangażowanie. W wersji koncertowej występują jako FISZ EMADE TWORZYWO w mocno poszerzonym składzie wsparci znakomitymi muzykami. Ich płyta „Mamut”, wydana w 2014 roku, to jedno z największych dokonań zespołu. Uznana przez wielu dziennikarzy muzycznych za płytę roku, uzyskała status Platynowej Płyty, została również laureatem Fryderyka 2015 w kategorii Album Roku Elektronika/Indie/Alternatywa. 9 marca ukazała się kompilacja nagrań zespołu podsumowująca działalność Fisz Emade w latach 2000-2011.

Po sukcesach ostatnich projektów, FISZ EMADE TWORZYWO powrócili w tym roku z nowym albumem „Radar”.  Tym razem panowie sięgają do muzycznego tygla lat 80., inspirując się muzyką disco, ale też rockiem; zarówno klasyczną  Americaną jak i krautrockiem. Z inspiracji wydobywają własne, niepowtarzalne charakterystyczne brzmienie. Znajdziemy tu utrzymane w klimacie lat 80. bity, mocne rockowe solo i syntezatorowe dźwięki, które w rękach znakomitych muzyków z zespołu TWORZYWO oczarowują swoim niezwykłym retro klimatem.

http://tworzywo.com.pl/

https://www.facebook.com/FiszEmade

Wstęp wolny!